فیکساتور چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر دستی در آرایش و زیبایی داشته باشید، حتما کلمه فیکساتور به گوش تان نامی آشنا است. به طور کلی، کلمه فیکس برای تثبیت چیزی به کار می رود و کلمه فیکساتور در آرایش نیز به معنی تثبیت و  افزایش ماندگاری آرایش است. بهتر است پیش از به کار گیری فیکساتور، با کارایی و انواع آن آشنا باشیم تا میزان تاثیرگذاری و همچنین تناسب آن با پوست افزایش یابد. در این مطلب از رژلب قصد داریم شما را با فیکساتور و انواع کاربردهای آن آشنا کنیم.

همه چیز درباره فیکساتور

همان طور که در ابتدای مطلب خاطر نشان کردیم، فیکساتور برای تثبیت آرایش به کار می رود. این ماده آرایشی از چرب شدن پوست و برق افتادن به خصوص در ناحیه پیشانی و بینی که مشکل اکثریت نیز است، پیشگیری می کند. احتمالا با پرایمرها نیز آشنایی دارید و از آن برای آغاز آرایش حرفه ای خود استفاده می کنید. اگر پرایمر را به عنوان آغاز آرایش در نظر بگیریم، فیکساتورها نقطه پایان هستند. در واقع، استفاده از فیکساتور در قسمت انتهایی آرایش به فیکس شدن کرم پودر و جلوگیری از ریختن یا خط افتادن آن کمک شایانی می کند.

تفاوت اساسی فیکساتور با پرایمر در این است که پرایمرها به صورت کرم یا ژل هستند؛ در صورتی که فیکساتور معمولا به شکل آب، گاز یا پودر در بازار موجود است. این محصولات رنگ یا بافت آرایش را تغییر نمی دهند، بلکه کاملا بی رنگ هستند. از کاربردهای مختلف فیکساتورها می توان به تثبیت سایه کرمی نیز اشاره کرد. حتی می توان در مواقع ضروری از نوع پودری آن به جای شامپوی خشک استفاده کرد.

چرا باید از فیکساتورها استفاده کنیم

دلایل بی شماری برای استفاده از فیکساتور در آرایش وجود دارد که مهمترین آن ها تثبیت در برابر ذوب شدن است. با استفاده از فیکساتور، شما در پایان روز میکاپی با کیفیت همان لحظات اول خواهید داشت. فیکساتور مانع از جذب رطوبت و جذب مولکول های آب توسط پوست می شوند؛ از این رو آرایش شما پس از گذشت زمان براق نخواهد شد.

انواع فیکساتور

فیکساتورها معمولا به شکل اسپری و پودر هستند. البته فیکساتورهای اسپری، رایج تر اند و استفاده از آنها به خصوص برای مبتدی‌ها، سریع‌تر و راحت تر است.

نحوه استفاده از اسپری فیکساتور

اسپری فیکساتور اخرین محصولی است که بعد از آرایش کردن، باید استفاده کنید. بعد از اینکه آرایشتان کامل شد، قوطی اسپری را تکان دهید. آن را در فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتری از صورت خود نگه دارید. چشمان خود را ببندید. فیکساتور را در جهت حرکت نوشتن حرف  X و T روی صورت اسپری کنید.

مراقب باشید که اسپری فیکساتور وارد چشم‌هایتان نشود.

بعد از اسپری کردن، چند دقیقه به آن زمان بدهید تا کاملا خشک شود.

انتخاب اسپری فیکساتور مناسب

هر فردی، رنگ پوست متفاوتی دارد و جنس پوست افراد با هم متفاوت است. درست مثل لوازم آرایش، در مورد انتخاب فیکساتور نیز باید نوع پوست خود را در نظر بگیرید و اسپری مناسب را انتخاب کنید.

پوست خشک

اگر پوست شما خشک است، از اسپری‌های حاوی الکل استفاده نکنید. الکل، پوست را خشک‌تر می‌کند و باعث تحریک پوست می‌شود. خوشبختانه، اسپری‌های فیکساتور انواع مختلفی دارند. برخی انواع فیکساتورها حاوی مرطوب‌کننده هستند. با استفاده از این فیکساتورها، نه تنها آرایش شما دست‌نخوره و ثابت باقی می‌ماند بلکه پوست‌تان آبرسانی و مرطوب می‌شود.

پوست چرب

اگر به طور طبیعی، پوست چرب دارید یا دارای پوست مختلط هستید، اسپری اویل‌فری یا بدون چربی تهیه کنید. این اسپری‌ها منافذ باز پوست‌تان را نمی‌بندند و باعث ایجاد جوش نمی‌شوند.

انتخاب اسپری فیکساتور با توجه به شرایط آب و هوایی

یکی از مواردی که موقع خرید اسپری فیکساتور می‌توانید در نظر بگیرید، توجه به شرایط آب و هوایی است. مثلا بسیاری از افراد نمی‌توانند از کرم ضد آفتاب استفاده کنند. اگر قرار است در فضای باز و زیر آفتاب قرار بگیرید، می‌توانید اسپری‌های فیکساتوری تهیه کنید که حاوی ضدآفتاب باشند.

اگر در آب‌وهوای خشک قرار دارید یا در روزهای سرد زمستانی که احتمال خشک شدن پوست افزایش پیدا می‌کند، از اسپری‌های فیکساتوری استفاده کنید که حاوی مرطوب‌کننده هستند. این اسپری‌ها در عین حفاظت از آرایش، پوست را مرطوب نگه می‌دارند و اثر بادهای سرد روی پوست را خنثی می‌کنند.

کاربردهای دیگر اسپری فیکساتور

مرطوب کردن اسفنج کرم پودر: آرایشگران حرفه‌ای توصیه می‌کنند که قبل از زدن کرم پودر با اسفنج، حتما اسفنج را با آب مرطوب کنید. به جای آب برای مرطوب کردن کرم ‌پودر می‌توانید از اسپری فیکساتور استفاده کنید. با استفاده از این اسپری، ترکیب کردن کرم پودر روی پوست، راحت‌تر و یکنواخت‌تر انجام می‌شود.

ضد آفتاب: بعضی از اسپری‌های فیکساتور خاصیت ضدآفتابی و SPF در حدود ۵۰ دارند. استفاده از این اسپری‌ها، شما را از زدن کرم ضد آفتاب بی‌نیاز می‌کند.

تثبیت کردن سایه چشم: با اسپری می‌توانید سایه چشم را تثبیت کنید طوری که دیگر نیازی به تجدید آن نداشته باشید. علاوه بر این، مصرف سایه چشم‌ کاهش پیدا می‌کند. برای استفاده از این ترفند، براش مخصوص سایه را در سایه چشم فرو ببرید، سپس روی آن کمی اسپری فیکساتور بزنید و بعد پشت چشم‌تان بکشید. با این کار، سایه چشم، بیشتر خودنمایی می‌کند و دوام آن بیشتر می‌شود. ابتدا سایه چشم، مرطوب به نظر می‌رسد ولی بعد از حشک شدن اسپری، ظاهری جذاب‌تر پیدا می‌کند.

نحوه استفاده از پودر فیکس

بهترین راه برای به کار بردن پودر فیکس در انتهای آرایش، استفاده از یک براش خوب است. ابتدا مقدار کمی از پودر را با براش بردارید و سپس آن را با ملایمت روی تمام صورت، ترکیب کنید. این پودر باعث می‌شود که نور از چهره شما بازتاب نکند. حتی زیر شدیدترین نور فلاش‌ها، هیچ نوری از صورت شما به دوربین نمی‌تابد.

هرگز از مقدار زیادی پودر استفاده نکنید چون به سختی ترکیب می‌شود و ظاهری ناخوشایند ایجاد می‌کند.