ویژگی های بهترین کرم های ضد آفتاب

بهترین کرم های ضد آفتاب، ویژگی‌های متعددی دارند که موقع خرید، باید به آنها دقت کنید. کرم ضدآفتاب یکی از آن لوازم ضروری است که باید برای حفاظت از پوست خود در برابر اشعه‌های مضر آفتاب، حتما استفاده کنید.

بهترین کرم های ضد آفتاب را این روزها به راحتی نمی‌توانید پیدا کنید. کرم های ضد آفتاب، تنوع زیادی دارند و روز‌به‌روز بر تنوع آنها افزوده می‌شود. برندهای زیادی در سراسر دنیا، کرم های ضد آفتاب تولید می‌کنند و این محصول، جزو پرفروش‌ترین محصولات مراقبت پوست است.

حتما موقع خرید کرم های ضد آفتاب این سوال برایتان پیش آمده است که این کرم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

در ادامه، مهم‌ترین ویژگی‌های کرم های ضد آفتاب را عنوان می‌کنیم. این نکات را موقع انتخاب کرم باید در نظر داشته باشید تا بهترین محصول را انتخاب کنید.

انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب بسیار مهم است حتی مهم‌تر از نحوه صحیح استفاده از آن. این محصول مستقیما با سلامت پوست شما در ارتباط است بنابراین باید در انتخاب آن دقت کنید و محصول باکیفیت را بخرید حتی اگر گران است.

پیدا کردن بهترین کرم های ضد آفتاب

کرم های ضد افتاب با دو روش از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر فرابنفش (UV) حفاظت می‌کنند. برخی از کرم های ضد آفتاب، نور آفتاب را از سطح بدن باز می‌تابانند و برخی دیگر، قبل از رسیدن اشعه به پوست، آن را جذب می‌کنند.

تا چند سال قبل، موقع خرید کرم‌های ضد آفتاب فقط به یک فاکتور توجه می‌شد و آن، فاکتور حفاظت از نور خورشید موسوم به SPF بود. این فاکتور نشان می‌داد که محصول مورد نظر چقدر در برابر اشعه فرابنفش UVB توانایی حفاظت از پوست را دارد. در واقع SPF فقط میزان ممانعت از اشعه UVB را نشان می‌داد.

تحقیقات سال‌های اخیر نشان داده است که اشعه فرابنفش A یا UVA نیز احتمال ابتدا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. البته اشعه UVA باعث آفتاب‌سوختگی نمی‌شود ولی می‌تواند عمیقا به پوست نفوذ کند و باعث ایجاد چین و چروک در پوست شود.

طبق تحقیقات صوت گرفته، تا حدود ۹۰ درصد از تغییرات پوستی مرتبط با افزایش سن، بر اثر مواجهه مداوم با اشعه UVA در طول زندگی است.

 ضدآفتاب‌های جدید یا طیف گسترده

کرم‌ های ضد آفتاب جدید، پوست را در برابر طیف گسترده‌ای از امواج هم UVB و هم UVA محافظت می‌کنند. موقع خرید ضد آفتاب حتما به این نکته توجه کنید و ضدآفتاب با طیف گسترده بخرید.

ویژگی بهترین کرم های ضد آفتاب

بهترین کرم ضد آفتاب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد تا به خوبی از پوست شما محافظت کند:

SPF ۱۵ یا بالاتر

فاکتور SPF نشان می‌دهد که یک کرم ضد آفتاب چقدر می‌تواند از پوست در برابر سوختگی ناشی از اشعه UVB حفاظت کند. اگر در شرایط عادی و بدوم کرم، ده دقیقه طول می‌کشد تا پوست شما دچار آفتاب‌سوختگی شود، با کرم دارای SPF در حدود ۱۵ این زمان در ۱۵ ضرب می‌شود. یعنی می‌توانید ۱۵۰ دقیقه بدون آفتاب‌سوختگی در معرض اشعه آفتاب قرار بگیرید.

برای بیشتر افراد، کرم ضد آفتاب با اس‌پی‌اف ۱۵ مناسب است. ولی افرادی که پوست روشن دارند، سابقه ابتلا به سرطان پوست در خانواده آنها وجود دارد یا دچار بیماری‌هایی مثل لوپوس هستند، حساسایت آنها نسبت به تابش آفتاب، بسیار بیشتر است. در نتیجه اگر جزو این دسته از افراد هستید حتما کرم ضد آفتاب با اس‌پی‌اف بالاتر بخرید.

برخلاف آنچه که تصور می‌کنید، اس‌پی‌اف‌های بالاتر، تفاوت بسیار اندکی با هم دارند. کرم با اس‌پی‌اف ۱۵ در حدود ۹۳ درصد از اشعه UVB را فیلتر می‌کند. کرم ضد آفتاب با اس‌پی‌اف ۳۰ فقط ۹۷ درصد از این اشعه را فیلتر می‌کند که اختلاف بسیار کمی با کرم‌های اس‌پی‌اف ۱۵ دارد.

محافظت از UVA

هیچ معیاری وجود ندارد که نشان دهد یک کرم ضد آفتاب چقدر می‌تواند اشعه UVA را فیلتر کند. برای اینکه مطمئن شوید کرم ضد آفتاب توانایی فیلتر این اشعه را دارد، باید به مواد تشکیل‌دهنده آن توجه کنید. دنبال محصولاتی بگردید که حداقل یکی از این مواد تشکیل‌دهنده را داشته باشد: اکامسول، آووبنزون، اکسی‌بنزون، تیتانیوم دی‌اکسید، سولیسوبنزون یا زینک‌اکساید.

مقاومت در برابر رطوبت

یکی دیگر از ویژگی‌های کرم های ضد آفتاب خوب این است که در برابر رطوبت یعنی آب و عرق، مقاوم هستند. البته هیچ کرمی، به طور قطعی ضدآب نیست ولی مقاومت در برابر آب و عرق، باعث می‌شود که کرم، مدت بیشتری روی پوست بماند و تاثیرگذاری داشته باشد.

مقاومت در برابر رطوبت به این معناست که سطح SPF کرم‌ها بعد از ۴۰ دقیقه قرار گرفتن در مجاورت رطوبت، هنوز تاثیرگذار باشد. کرم‌هایی که مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارند می‌توانند بعد از ۸۰ دقیقه شنا کردن نیز، همچنان تاثیرگذار باشند. با توجه به اینکه کرم‌ها ضدآب نیستند، بعد از مدتی حتما باید دوباره از آنها استفاده کنید.

برندهای معتبر

کرم ضدآفتاب محصولی است که مستقیما با سلامت پوست شما در ارتباط است. از آنجایی که محصولی پرمصرف است، شاید فکر کنید که بهتر است محصولات ارزان قیمت و غیرمعتبر را بخرید. ولی این طرز فکر اشتباه است. البته لزوما ارزان‌قیمت بودن به معنای بد بودن محصول نیست. همیشه دقت کنید که محصولات آرایشی و مراقبت از پوست را از برندهای معتبری بخرید که استانداردهای لازم برای تولید محصولات آرایشی را رعایت می‌کنند.

کرم ضد آفتاب یک محصول ضروری است و بهتر است که برای آن بیشتر هزینه کنید. هر چقدر کرم باکیفیت‌تری بخرید، از نتایج مثبت استفاده از آن، بیشتر بهره‌مند می‌شوید.

تاریخ تولید و انقضا

یکی از مهم‌ترین نکاتی که موقع خرید کرم ضدآفتاب باید در نظر بگیرید، تاریخ تولید و انقضا است.

کرم ضدآفتاب هر چقدر که جدیدتر باشد، تاثیرگذاری بیشتری دارد. مواد موجود در کرم‌های ضد آفتاب به راحتی فاسد می‌شوند و خاصیت خود را از دست می‌دهند بنابراین بسیار اهمیت دارد که محصولات جدیدتر را بخرید.

تاریخ انقضا نکته دیگری است که حتما باید در نظر داشته باشید.

استفاده از کرم‌های تاریخ گذشته نه تنها فایده‌ای برای پوست ندارد بلکه موجب آسیب رسیدن و تحریک پوست نیز می‌شود.

تاریخ انقضایی که روی محصول چاپ شده و تاریخ انقضایی که بعد از باز کردن درب محصول باید به آن توجه کنید، دو تاریخ متمایز هستند. به هر دوی آنها توجه کنید و کرم را تا زمان توصیه شده مصرف کنید. بعد از این تاریخ، برای پیشگیری از آسیب رسیدن به پوست، از مصرف کرم اجتناب کنید.

اسپری و پودر ضد آفتاب نخرید

ضد آفتاب‌ها به شکل‌های مختلفی تولید می‌شوند. انواع اسپری و پودری هم جدیدا در بازار عرضه شده است. هرگز این ضدآفتاب‌ها را استفاده نکنید چون حاوی نانوپارتیکل‌هایی هستند که می‌توانند وارد جریان خون شوند و مشکلات زیادی برای سلامتی شما ایجاد کنند. بهتر است که همیشه از کرم‌ های ضد آفتاب استفاده کنید.

علاوه بر این، استفاده از اسپری‌های ضدآفتاب باعث می‌شود که حجم زیادی از محصول هدر برود.

انواع کرم‌ های ضد آفتاب برای مصارف خاص

کرم‌ های ضد آفتاب تنوع زیادی دارند و برای مصارف گوناگون تولید می‌شوند. افراد، جنس پوست متفاوتی دارند و به همین دلیل باید کرم مناسب نوع پوست خود را انتخاب کنند. از جمله رایج‌ترین انواع کرم‌های ضد آفتاب عبارت‌‌اند از:

کرم ضدآفتاب مناسب کودک

پوست کودکان بسیار حساس و آسیب پذیر است و ممکن است در تماس با مواد شیمیایی موجود در کرم های ضد آفتاب بزرگسالان، تحریک شود و آسیب ببیند. پوست کودکان به اندازه بزرگسالان در برابر تابش اشعه‌های آفتاب، آسیب‌پذیر است. به همین دلیل برای کودکان نیز باید به فکر تهیه کرم ضدآفتاب باشید.

کرم های ضد آفتاب مخصوص کودکان، با مواد اولیه‌ای تهیه می‌شود که محرک پوست حساس کودکان نیست.

برای کودکانی که بالای ۶ ماه سن دارند، باید یک کرم ضد آفتاب تهیه کنید که اس‌پی‌اف آن ۱۵ یا بالاتر باشد. نوزادان کمتر از ۶ ماه را نیز باید دور از تابش آفتاب نگه‌دارید.

کرم های ضد آفتاب برای مشکلات پوستی و آلرژی‌ها

برای کسانی که دچار آلرژی یا مشکلات پوستی هستند که حساسیت پوست آنها را بیشتر کرده است، می‌تونید از کرم‌ های ضد آفتاب مخصوص یا کرم‌های مخصوص کودکان استفاده کنید. اگر پوست‌های تحریک شده و ملتهب دارید یا دچار حساسیت پوستی هستید، از کرم‌هایی که الکل، مواد معطر یا نگه‌دارنده دارند، استفاده نکنید.

کرم مناسب پوست‌های چرب یا خشک

کرم‌های مخصوص افرادی که پست چرب دارند، فاقد چربی هستند. همچنین برای کسانی که پوست خشک دارند، کرم های ضد آفتاب با خاصیت مرطوب‌کنندگی تولید شده است. استفاده از ضد آفتاب مخصوص، یکی از نکات کلیدی مراقبت از پوست خشک است.

چطور از کرم ضدآفتاب استفاده کنیم؟

مقداری از کرم را روی پوست ناحیه مورد نظر قرار دهید و با انگشت، آن را روی پوست پخش کنید. هر قسمتی از بدن که در معرض تابش آفتاب قرار دارد باید با کرم پوشانده شود.

کرم ضدآفتاب فقط مخصوص پوست صورت نیست. حتی پشت پاها، گوش‌ها و لب‌های خود را با کرم ضد آفتاب بپوشانید.

کرم را کاملا روی پوست پخش کنید تا به خوبی جذب شود.

هر دو ساعت، کرم را تجدید کنید.

اگر از اسپری استفاده می‌کنید قوطی آن را مستقیما جلوی صورت بگیرید و هم‌زمان با اسپری کردن آن را بالا و پایین ببرید. به اندازه کافی اسپری کنید تا تمام صورت را بپوشاند.

نیم ساعت قبل از اینکه در معرض آفتاب قرار بگیرید، از ضدآفتاب استفاده کنید.

می‌توانید زیر آرایش صورت خود از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

ضد آفتاب کافی نیست!

استفاده از کرم ضدآفتاب کافی نیست و باید روش‌های دیگری برای مراقبت پوست خود در نظر داشته باشید. ضدآفتاب فقط یکی از روش‌هایی است که مانع رسیدن اشعه‌های مضر آفتاب به پوست می‌شود. این روش، کافی نیست. مثلا چشم‌های ما با وجود کرم هم هنوز در معرض آسیب قرار دارند.

برای کمتر کردن تابش اشعه‌های مضر آفتاب، از کلاه‌های لبه‌دار استفاده کنید. ترجیحا در ساعاتی که آفتاب مستقیما می‌تابد، بیرون نروید.

عینک آفتابی بزنید تا چشمان شما در برابر اشعه آفتاب، آسیب نبیند.

فراموش نکنید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. در مورد پوست و مشکلات آن نیز، پیشگیری را فراموش نکنید. حتما از خودتان پرسده‌اید که چگونه پوست شاداب و جوان داشته باشیم؟ استفاده از کرم ضد آفتاب خوب، یکی از عواملی است که باعث می‌شود که پوست شما شاداب، جوان زیبا و سالم بماند.

موقع خرید ضد آفتاب هر محصولی که در قفسه بود برندارید. حتما موارد بالا را در نظر بگیرید و بهترین کرم ضد آفتاب را انتخاب کنید.