پاک کردن آرایش چشم و نکته‌هایی که باید بدانید

پاک کردن آرایش چشم یکی از مهم‌ترین مراحلی است که باید برای پاک کردن آرایش خود طی کنید. چون چشم، یکی از حساس‌ترین اعضای بدن است.

چشم یکی از حساس‌ترین اندام‌های بدن است. برای اینکه چشمانی سالم داشته باشید و چین و چروک اطراف آن را به تاخیر بیاندازید، همیشه باید آرایش چشم را پاک کنید و هرگز با آرایش نخوابید.

برای پاک کردن آرایش چشم، روش‌ها و محصولات مختلفی در بازار وجود دارد. در این مطلب، چند نمونه از مواد و محصولاتی که می‌توانید از آن برای پاک کردن آرایش چشم استفاده کنید، معرفی می‌کنیم.

ابتدا از شامپو بچه شروع می‌کنیم که بسیاری از افراد از آن برای پاک کردن آرایش چشم و صورت استفاده می‌کنند. سپس سایر محصولات را معرفی می‌کنیم.

روش اول: استفاده از شامپو بچه

۱. برای پاک کردن آرایش چشم از شامپو بچه استفاده کنید.

اگر فکر می‌کنید که شامپو بچه فقط برای شستن نوزادان مناسب است، اشتباه می‌کنید. شامپو بچه که اکثر آنها بدون اشک هستند (باعث سوزش چشم نمی‌شوند) یکی از بهترین مواد برای پاک کردن آرایش چشم به خصوص ریمل، سایه چشم و خط چشم است حتی اگر ضدآب باشد.

پاک‌کننده‌های مخصوص آرایش چشم معمولا گران قیمت هستند. اگر زیاد اهل آرایش کردن نباشید، لزومی ندارد که برای یک بار آرایش چشم، پاک کننده مخصوص آرایش چشم بخرید. با شامپو بچه با قیمتی مناسب می‌توانید آرایش چشم را پاک کنید بدون اینکه چشمان‌تان دچار سوزش شود.

۲. چشم و اطراف آن را با آب گرم مرطوب کنید.

یا اینکه می‌توانید چند قطره شامپو روی پنبه یا پد بریزید و آن را روی پلک بکشید. استفاده از پنبه بهتر است و باعث می‌شود که چشم و اطراف آن به خوبی تمیز شود.

اگر می‌خواهید فقط قسمتی از آرایش را پاک کنید مثلا جایی که بر اثر اشتباه، آرایشتان خراب شده، از گوش پاک‌کن برای پاک کردن آرایش استفاده کنید. با گوش پاک‌کن می‌توانید فقط همان قسمتی که دچار مشکل شده، پاک کنید.

۳. مقدار کمی از شامپو استفاده کنید و آن را روی پوست ماساژ دهید.

با این کار ممکن است کمی اطراف چشم‌تان کف کند. برای همین باید چشمان‌تان را ببنید که کف وارد آن نشود. با وجود اینکه شامپوها چشم را نمی‌سوزانند ولی نباید اجازه دهید وارد چشم‌تان شود.

۴. چشم را با آب ولرم بشویید.

بعد از پاک کردن آرایش، شامپو را با لیف یا پنبه از روی صورت پاک کنید و با آب ولرم شست‌وشو دهید. سپس با حوله، اطراف چشم را خشک کنید.

اگر شامپوی بچه برای پاک کردن آرایش چشم‌های شما مناسب نبود، روش‌های دیگر را امتحان کنید.

روش دوم: روش‌های جایگزین را امتحان کنید.

۱. از مرطوب‌کننده به عنوان صابون یا پاک‌کننده ملایم استفاده کنید.

برای پاک کردن آرایش چشم می‌توانید از مرطوب‌کننده، کرم و پاک‌کننده‌های صورت استفاده کنید. این محصولات مثل پاک‌کننده‌های آرایش چشم، می‌توانند موثر باشند و آرایشتان را پاک کنند. فقط کافی است چشمان خود را ببندید و با کمک پنبه این محصولات را روی پلک بکشید.

اگر از شوینده‌های خیلی قوی که حاوی سالیسیلیک اسید هستند استفاده نکنید، لازم نیست نگران سوزش چشم‌های خود باشید. اگر چشم‌هایتان را ببندید معمولا دچار سوزش چشم نمی‌شوید.

بعد از پاک کردن آرایش با مواد شوینده می‌توانید صورت‌تان را آب گرم بشویید و بعد با حوله به آرامی خشک کنید.

۲. خودتان پاک کننده آرایش چشم بسازید!

خودتان با ترکیب کردن مواد مختلفی می‌توانید یک پاک‌کننده آرایش چشم تهیه کنید. تقریبا از هر نوع روغنی می‌توانید برای این کار استفاده کنید ولی بهترین گزینه‌ها روغن زیتون، روغن‌های معدنی و روغن بادام است.

برای تهیه یک نوع پاک کننده آرایش چشم می‌توانید از ترکیب فندوق افسونگر و روغن زیتون استفاده کنید. این ترکیب را روی پنبه بگذارید و با آن آرایش را پاک کنید. بعدا با یک پنبه تمیز می‌توانید چربی را از روی صورت‌تان بردارید.

فندوق افسونگر یکی از گیاهانی است که خواص زیادی برای پوست دارد و از چین و چروک پیشگیری می‌کند. بوی خوبی ندارد ولی باعث نرم شدن و صاف شدن سطح پوست می‌شود.

۳. در استفاده از روغن‌ها و وازلین احتیاط کنید.

بعضی از افراد از وازلین یا روغن‌های معدنی و روغن بچه برای پاک کردن آرایش چشم خود استفاده می‌کنند و تاکید زیادی روی آن دارند. فراموش نکنید که استفاده زیاد از وازلین و روغن‌های معدنی می‌تواند باعث بسته شدن منافذ پوست و در نتیجه ایجاد جوش‌های ریز و سفید به نام میلیا شود. اگر گزینه دیگری در اختیار دارید، ابتدا روش‌های دیگر را امتحان کنید و فقط در صورت نیاز فوری، از وازلین استفاده کنید.

۴. از دستمال مرطوب کودکان استفاده کنید.

برای اینکه آرایش چشم را بدون هیچ دردسری و بدون کثیف کردن پنبه و اطراف چشم پاک کنید، از دستمال‌های مرطوب استفاده کنید. کافی است یک دستمال بردارید، چشمان خود را ببندید و تمام سطح چشم و اطراف آن را پاک کنید.

البته دستمال مرطوب مخصوص آرایش نیز در بازار عرضه می‌شود. اگر دستمال مرطوب آرایشی در دسترس نبود از دستمال مرطوب کودک استفاده کنید.

۵. پاک کننده آرایش چشم بخرید!

اگر زیاد آرایش می‌کنید و در واقع هر روز چشم‌های خود را آرایش می‌کنید، باید از پاک کننده مخصوص آرایش چشم استفاده کنید. همچنین اگر پوست‌ حساسی دارید یا شامپوها و پاک کننده‌های ارزان آرایش برایتان کارآمد نبود، چاره‌ای ندارید جز اینکه از پاک کننده آرایش چشم استفاده کنید.

برای خرید پاک کننده آرایش چشم هزینه کنید چون مستقیما با سلامت چشم و پوست اطراف آن در ارتباط است. پاک کننده‌های آرایش چشم به خصوص انواع مرغوب و باکیفیت آن، محصولات گران قیمتی هستند ولی معمولا مدت طولانی می‌توانید از آنها استفاده کنید.

این محصولات به شکل‌های مختلف مثل پاک کننده‌های دو فاز، پد و حتی کرم، عرضه می‌شوند. برای خرید بهترین پاک کننده آرایش چشم هزینه کنید و مطمئن باشید که ارزش هزینه کردن دارد.